Domena je običajno prva stvar, s katero se boste srečali, če boste želeli spletno trgovino, napisati blog ali postaviti domačo spletno stran podjetja. Čeprav je o domenah dandanes veliko govora, pa je le malokdo seznanjen s tem, kaj je domena in kako jo registrirati. 

Vsak računalnik, ki je povezan z internetom, je dosegljiv preko javnega IP naslova. Gre za niz števil, ki si jih računalniki zlahka zapomnijo, medtem ko imamo ljudje pri tem lahko velike težave. Zato uporabljamo internetne domene, ki so človeku lažje berljive in jih zato lažje zapomnijo.

Domena je običajno prva stvar, s katero se srečate, ko želite ustvariti spletno trgovino, začeti blog ali postaviti spletno stran podjetja.

Kaj je domena in katere vrste domen poznamo?

Na vprašanje, kaj je domena, bi lahko odgovorili z zelo preprostim odgovorom – to je edinstven naslov vaše spletne strani, preko katerega obiskovalci lahko dostopajo do vašega spletnega mesta. Vsaka domena je sestavljena iz imena domene in domenske končnice, pri čemer si ime izberete sami, medtem ko je domenska končnica odvisna od vrste domene. S tega vidika poznamo:

  • generične najvišje domene, ki vključujejo končnice .com, .net, .org in druge, ki niso povezane z določenimi državami;
  • nacionalne najvišje domene, ki so povezane z določenimi državami ali geografskimi območji, kot so končnice .si za Slovenijo ali .de za Nemčijo;
  • sponzorirane domene, ki so namenjena specifičnim skupnostim ali organizacijam in imajo končnice .gov, .edu in podobno.

Kako poteka registracija domene?

Sedaj, ko smo se seznanili s tem, kaj je domena, spoznajmo še postopek njene registracije. Najprej morate izbrati ime internetne domene, ki mora biti privlačno, enostavno in povezano z vašo dejavnostjo. Tako si bodo obiskovalci na spletu lažje zapomnili ime domene in s tem posledično je večja verjetnost, da vas bodo ponovno obiskali.

Kot smo že omenili, je vsaka domena edinstvena, kar pomeni, da ne moreta obstajati dve domeni z enakim imenom. Zato je vaš naslednji korak, da preverite razpoložljivost domene. Najlažje boste to storili pri registrarju, pri katerem želite registrirati domeno. Če domena ni zasedena, lahko sledi registracija domene.

V tem primeru je potrebno pri izbranem registrarju le še izpolniti spletni obrazec z vašimi osebnimi podatki oziroma podatki o podjetju in imenu domene, po plačilu domene, pa jo lahko začnete uporabljati.

Čeprav se o domenah danes veliko govori, pa le malokdo ve, kaj domena dejansko je in kako jo registrirati.

Različne vrste gostovanja spletnih strani in kako izbrati najboljšega za svoje potrebe

Vsi dobro vemo, da so spletne strani nepogrešljive za uspeh vsakega podjetja. Poleg tega, da je to najučinkovitejši način komuniciranja z javnostjo in promocije, pa se je na svetovni splet preselila tudi prodaja izdelkov in storitev.

Domača spletna stran, blog ali spletna trgovina je torej le delček vsega, kar je potrebnega za spletno prisotnost. Poleg skrbi glede same zasnove spletne strani, se boste v tej fazi srečali tudi z izrazom gostovanje spletnih strani. Gre za zakup prostora na strežniku, kar je nepogrešljivo za nemoteno nalaganje vaše spletne strani.

Najpogostejše vrste gostovanje spletnih strani

Z zakupom prostora gostovanja spletnih strani boste torej prejeli prostor na strežniku, ki je neprestano povezan s svetovnim spletom, na njem pa bodo shranjene datoteke in podatkovne baze spletne strani in elektronska pošta.

Z nakupom storitve gostovanja spletnih strani boste pridobili prostor na strežniku, ki je ves čas povezan z internetom, kjer bodo shranjene datoteke, podatkovne baze vaše spletne strani in elektronska pošta.

Danes poznamo več različnih vrst gostovanja spletnih strani, ki vam omogočajo različno velikost prostora, hitrost nalaganja in tudi varnost. Med najbolj pogostimi so:

  • Deljeno gostovanje: To je gostovanje spletnih strani, pri katerem si prostor na strežniku delite z drugimi spletnimi stranmi in naročniki, zato gre cenovno najbolj ugodno gostovanje.
  • VPS gostovanje: Gre za gostovanje spletnih strani, pri katerem zakupite prostor na enem od virtualnih strežnikih (VPS), ki so sicer vsi skupaj na enem fizičnem strežniku, zato vam zagotavlja tudi več svobode in prilagodljivosti.
  • Namensko gostovanje: Pri tej vrsti gostovanja spletnih strani gre za najem prostora na lastnemu strežniku, ki si ga ni potrebno deliti z drugimi naročniki in je lociran pri ponudniku gostovanja.

Kako izbrati pravi web hosting za svoje potrebe?

Dejstvo je, da so potrebe spletnih strani lahko zelo različne. Med seboj se razlikujejo že v svoji zasnovi, nekatere so bolj kompleksne od drugih, prav tako pa imajo nekatere večjo obiskanost od drugih – vse to vpliva tudi na izbiro vrste gostovanja spletnih strani.

Če želite izbrati pravi web hosting, potem morate najprej pomisli na svoje potrebe in razmisliti o tem, ali se bo vaše spletno mesto v prihodnosti še širilo. Na podlagi tega razmislite predvsem o karakteristikah, kot so velikost prostora na strežniku, vrsta nadzorne plošče, število domen in e-poštnih predalov, SSL certifikati in varnost.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *