Izbira pravega gostovanja spletnih strani je bistvenega pomena za ohranjanje spletne prisotnosti. Ne glede na to, čemu potrebujete svojo spletno stran, je pomembno najti takšno rešitev, ki ustreza vašim željam in potrebam ter seveda tudi proračunu.
Vaša internetna stran je več kot le poslovna vizitka, zato dobro razmislite tudi o ponudniku gostovanja internetne strani. Poceni hosting je prava izbira, če veste, kaj iskati in razumete različne vrste spletnih gostovanj, zato se najprej osredotočimo na različne vrste gostovanja internetnih strani.

Različne vrste gostovanja internetnih strani
Če iščete poceni hosting, je potrebno razumeti, da se potrebe velikega spletnega trgovca popolnoma razlikujejo od potreb nekoga, ki išče gostovanje internetnih strani za svoj blog. Ker se ponudniki gostovanj tega zelo dobro zavedajo, so na trgu na voljo različne vrste spletnih gostovanj:
- Deljeno gostovanje, pri katerem si delite strežnik z drugimi uporabniki, kar lahko bistveno zmanjša stroške.
- VPS gostovanje, pri katerem je strežnik razdeljen na virtualne dele, ki so namenjeni posameznim uporabnikom, in vam omogoča večjo prilagodljivost in zmogljivost.
- Gostovanje v oblaku, pri katerem vaša spletna stran gosti na več strežnikih hkrati.
- Namensko gostovanje, pri katerem je celoten strežnik namenjen izključno vaši spletni strani, zato je primerno predvsem za velika podjetja in internetne strani z veliko prometa.
- e-mail gostovanje, ki vam omogoča vzpostaviti e-poštni naslov na lastni domeni.
Izbira najboljšega ponudnika za poceni hosting
Ko boste izbrali ustrezno gostovanje internetnih strani, temu sledi izbira pravega ponudnika. Na tem mestu naj zopet poudarimo, da poceni hosting ni nujno slabe kakovosti, ampak je pomembno, da pri tem upoštevate svoje želje in potrebe, hkrati pa ste pozorni na naslednje pomembne dejavnike:
- kakšna je hitrost naganja spletne strani,
- preverite zanesljivost strežnikov,
- kako odzivna in učinkovita je podpora strankam,
- preverite varnost podatkov,
- kolikšna je kapaciteta razpoložljivega prostora na strežniku,
- preverite možnosti nadgradnje,
- kje so locirani strežniki,
- katere storitve so vključene,
- preverite mnenja strank.
Ne bodite presenečeni, če boste ugotovili, da se cene gostovanja internetnih strani zelo razlikujejo med posameznimi ponudniki. Zato je še enkrat več pomembno, da razmislite o svojih potrebah.
Kakšen je pravi pomen domene za vašo spletno stran?
Vsaka spletna stran potrebuje svojo lastno domeno, če želimo, da jo obiskovalci lahko najdejo na spletu. Zanjo je pomembno, da je edinstvena in odraža jasno vizijo vašega podjetja. Toda, kaj sploh je domena in zakaj je tako pomembna?
Podobno, kot ima vsaka nepremičnina svojo hišno številko oziroma naslov, ima tudi vsaka internetna stran na svetovnem spletu svoj edinstven naslov. Dejanski naslov spletnega mesta je sicer zelo kompleksen številski naslov IP, ki pa je za uporabnike zelo zakompliciran. Zato se namesto tega uporablja domena, ki je sestavljena le iz imena in domenske končnice.

Zakaj je domena pomembna?
Ključna naloga domene je, da obiskovalci svetovnega spleta z njeno pomočjo hitro najdejo točno določeno spletno mesto. Glede na to, da je ime domene pogosto povezno s poslom lastnika domene, z domeno poskrbimo tudi za prepoznavnost blagovne znamke, poleg tega pa obiskovalcem dajete vtis profesionalnosti in zaupanja.
Domene pa imajo še eno pomembno nalogo. Če so ključne besede v imenu domene skrbno izbrane in so povezane z vašo dejavnostjo, potem lahko pomagajo iskalnikom bolje razumeti vsebino vaše spletne strani, to pa pomeni, da bo vaša spletna stran višje rangirana v rezultatih iskanja.
Ključni nasveti za registracijo domene
Kot smo že zapisali, je vsaka domena edinstvena, zato se ne sme podvajati. Da je temu tako, je potrebno vsako domeno registrirati za točno določeno obdobje, največkrat je to za obdobje enega leta, po preteku enega leta pa je potrebno podaljšati njeno veljavnost. In kako sploh poteka registracija domene?
Če ste si izbrali ime domene, potem izberite primernega registrarja, pri katerem boste registrirali domeno. Vsak registrar ima posebno orodje s pomočjo katerega lahko najprej preverite, ali je domena že zasedena. Če je temu tako, potem si boste morali izbrati drugo ime, sicer pa lahko nadaljujete s postopkom registracije.
Registracija domene se začne tako, da v spletni obrazec registrarja vpišete ime domene in domensko končnico ter nekaj osebnih podatkov. Na tem mestu je potrebno določiti tudi obdobje, za katerega želite registrirati domeno. S tem je postopek končan in ko boste za domeno tudi plačali, jo boste lahko tudi uporabljali.